INTERNATIONAL TENNIS NUMBER – CO TO JEST?

ITN – co to jest?

International Tennis Number (ITN) to międzynarodowy system ratingowania graczy tenisowych, stworzony przez International Tennis Federation (ITF) jako niezbędny wskaźnik poziomu gry, zarówno dla amatorów jak i dla zawodników.

W systemie ITN wyróżnia się 10 poziomów, począwszy od ITN 1, aż do ITN 10, przy czym ITN 1 to poziom charakteryzujący zawodników obecnie notowanych na listach rankingowych ATP/WTA lub dysponujących porównywalną siłą gry, podczas gdy ITN 10 to poziom najniższy, charakteryzujący graczy rozpoczynających grę w tenisa na pełnowymiarowym korcie, ale potrafiących już serwować i prowadzić wymiany z głębi kortu.

ITN  stanowi doskonałe narzędzie pozwalające trenerom naszej szkoły obiektywnie ocenić i w pełni kontrolować proces tenisowego rozwoju gracza, zarówno amatora, jak i zawodnika. Wyniki Testu ITN pomagają określić mocne i słabe strony gracza, dzięki czemu łatwiej zaplanować kolejne etapy doskonalenia umiejętności tenisowych.

Wszystkich zainteresowanych zdobyciem numeru ITN zapraszamy w każdą sobotę po wcześniejszym ustaleniu pory dnia.

Etapy testu ITN

1. Długość uderzeń z głębi kortu (10 forhendów i bekhendów wykonywanych na przemian) – maksymalna ilość punktów do zdobycia: 90.

kort1

2. Długość zagrań wolejem (8 uderzeń wykonywanych na zmianę – forhend, bekhend) – maksymalnie 72 pkt.

kort2

3. Dokładność uderzeń z głębi kortu wykonywanych wzdłuż linii i po przekątnej (forhend, bekhend) – maksymalnie 84 pkt.

kort3

4. Serwis (ogółem 12 serwisów) – maksymalnie 108 pkt.

kort4

5. Próba zwinności (tzw. test zbierania piłek z pomiarem czasu – maksymalnie 76 pkt.

kort5_1